Nurs

Erenköy Evden Eve Nakliyat

Erenköy bölgesinde Nurs nakliyat olarak bütün hassasiyet, tecrübe ve bilgimizle nakliyat ve taşıma işlerinizi yapmaktayız.
Erenköy bölgesi için nakliyat taleplerinizi belirttiğimiz telefonlarımızdan 7/24 ulaştırabilirsiniz.
Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz…
erenkoy-nakliyat

Etiketler : Erenköy evden eve nakliyat , Erenköy nakliyat , Erenköy evden eve nakliye , Erenköy ofis taşıma, Erenköy nakliye

Erenköy Evden Eve Nakliyat

Erenköy ,   İstanbul ,   Kadıköy   ilçesinde mahalle.

Batıda   Göztepe , güneyinde   Caddebostan   ile   Suadiye , kuzeyinde   Sahrayıcedit   ve   19 Mayıs   semtleriyle komşudur. Mahallenin ekseni ve ticaret merkezi Ethem Efendi Caddesi’dir.

Erenköy’ün tarihi   prehistorik   dönemlere kadar götürülebilirse de bir yerleşme olarak bilinen tarihi 14. yüzyılda başlar. 1331’de,   Orhan Gazi‘nin komutanlarından Konuralp,   Kayışdağı ‘nın batı eteklerini ve bugünkü   İçerenköy   bölgesini fethetmişti. Konuralp’in savaşçı dervişlerinden Geyikli Baba’nın müritlerinden olan erenlerin öncülüğünde bölgeye gelenler, başta   Merdivenköy   olmak üzere Erenköy-Göztepe   bölgesine yerleştirildiler. 1335’te Tekkebağ Köyü adıyla kurulan ilk yerleşim yeri Eren Baba ile Ali Gazi’nin yönetimindeydi. 1465’ten sonra bölgenin adı, tapu kayıtlarında Eren Baba’dan gelerek “Erenköy” diye geçer.

1872’de   Haydarpaşaİzmit   demiryolu Tellikavak mevkiinden geçirilerek   Bostancı ‘ya uzatıldığında, yapılan yeni istasyonun çevresindeki bölgeye “Erenköy” adı verilmiş ve ilk yerleşme olan asıl Erenköy, istasyona göre içeride kaldığından, “İçerenköy” diye anılmaya başlamıştır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında Erenköy, nüfuzlu ve zengin kesimin, bir de köklü   Levanten   ailelerinin oturduğu   sayfiye   yeri kimliğini korumuştur. 1934 tarihli şehir rehberine göre Erenköy Mahallesi; asıl Erenköy,   Bostancı ,   Suadiye ,   Caddebostan ,   Sahrayıcedit ,Göztepe   ve   Merdivenköy   olmak üzere 7 yerleşmeyi kapsıyordu. 1930’dan 1967’ye kadar Erenköy,   Kızıltoprak ‘la beraber   Kadıköy ‘ün iki bucağından biri olarak kaldı. 1967’de doğrudan Kadıköy İlçesi’ne bağlanan Erenköy, 1974’te bugünkü mahalle sınırlarına kavuştu.

Günümüzde Erenköy [ değiştir ]

1950’lerden sonra hızlanan iç göç sırasında bir çekim bölgesi haline gelen Kadıköy yakası apartmanlarla dolmaya başladığında, Erenköy uzunca bir süre bu oluşumun dışında kaldı. Ancak 1972’de çıkarılan Bostancı-Erenköy Bölgeleme Planı ve 1973’te   Boğaziçi Köprüsü ‘nün açılması, Erenköy’ün içinde bulunduğu bölgedeki yapılaşmayı olağanüstü hızlandırdı. Bağlar ve bostanların sökülmesi ile konak ve köşklerin çoğunun yıkılmasıyla çok katlı apartmanlar inşa edildi.

Semtteki en eski yapılar;   Sokullu Mehmed Paşa   Köşkü, Zihni Paşa Camii (1902), Ahmed Reşid Paşa Çeşmesi (1902) ve Seyit Paşa Çeşmesi’dir (1860). Erenköy’de bulunan eğitim kurumlarının en ünlüsü   Zihnipaşa İlköğretim Okulu ‘dur. Ayrıca bu okul 111 yaşına girmiştir, 1908 yılında faaliyete başlamıştır.

1980’de 37.162 olan Erenköy’ün, bugünkü nüfusu yaklaşık 60.000’dir. İnşaata uygun alan kalmadığından nüfusun hızlı artışı durma noktasındadır.

 Erenköy ve İstanbul’un tüm semtlerinde evden eve nakliye hizmeti vermekteyiz…

İletişim Bilgileri

Nakliye Talep Formu

Müşteri Yorumları